Daniel Stabrawa – Wiceprzewodniczący Jury
Zdjęcie - danielstabrawajpgsebastianhanel-613f029cd83914.40381484.jpeg
Data publikacji / 2021-09-13

Przedstawiciele Zarządu i Biura Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, organizatora Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, spotkali się w Berlinie (17 sierpnia br.) z Augustinem Dumay – Przewodniczącym Jury 16. edycji Konkursu, jego asystentką Izabelą Bauer-Confrere oraz Danielem Stabrawą, którego p. Dumay mianował Wiceprzewodniczącym Jury. 

Spotkanie dotyczyło kluczowych spraw organizacyjnych. Omówiono kwestie preselekcji oraz promocji wydarzenia. Ważnym punktem obrad były transmisje telewizyjne i internetowe. Ustalono także skład Jury Preselekcyjnego, w którym zasiądą skrzypkowie: Augustin Dumay, Daniel Stabrawa i Madeleine Caruzzo

fot. Johann Sebastian Hänel


Augustin Dumay – Przewodniczący Jury:

"Jestem bardzo szczęśliwy z naszego dzisiejszego spotkania w Berlinie, poświęconego dyskusji o tym jaki będzie kolejny Konkurs Wieniawskiego w październiku 2022 roku. Cieszę się, że mogę wraz z moim przyjacielem Danielem Stabrawą – wielkim muzykiem, który przez wiele lat był wspaniałym koncertmistrzem Filharmoników Berlińskich – stworzyć swoisty tandem i w jego towarzystwie omawiać istotne sprawy dotyczące przyszłego Konkursu. Można powiedzieć, że podejmujemy prace nad jego nową formułą. Daniel Stabrawa został mianowany Wiceprzewodniczącym Jury. Będziemy pracować ramię w ramię, ponieważ zauważyliśmy, że w ten sam sposób analizujemy muzyczny świat, który nas otacza, jak również podobnie rozumiemy oczekiwania młodych artystów w ich muzycznym życiu, a mianowicie: czego może im brakować, czy też co może przynieść im Konkurs. W tym właśnie jest sedno sprawy. Konkurs nie kończy się bowiem na finałach – jego aura trwa…

Przyszłoroczny 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego weźmie pod uwagę nowe elementy, które obowiązywać będą w muzycznym świecie przez dziesięć lub dwadzieścia kolejnych lat.

Wielkie to dla mnie szczęście być wspólnie z Danielem Stabrawą  gwarantem i przewodnikiem w tym pięknym współzawodnictwie".


Daniel Stabrawa – Wiceprzewodniczący Jury:

"Mój przyjaciel i wspaniały skrzypek Augustin Dumay powiedział w zasadzie wszystko, co ja również chciałbym przekazać młodym ludziom. Podczas spotkania w Berlinie rozmawialiśmy wstępnie o nadchodzącym 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, który ma się odbyć w Poznaniu na jesieni przyszłego roku. 

Chciałbym zaprosić wszystkich chętnych i zdolnych (nie ma ludzi bez talentu!) – do udziału w tym Konkursie, który na pewno przyniesie im wiele satysfakcji. 

Uważam, że to bardzo ważna rzecz dla młodych ludzi, by się spotkać z artystami, którzy swoje życie muzyczne już w zasadzie przebyli, ale nadal grają i próbują promować młodszych i przekazywać im swoje doświadczenie. To dla nas wielkie przeżycie. I przypuszczam, że dla wiolinistów będących na początku swych artystycznych dróg też jest wielkim przeżyciem spotkać właśnie nas, artystów, i poddać się naszej ocenie. Posłuchać opinii, a nawet pewnej krytyki od muzyków takich jak Augustin Dumay, jest zaszczytem – nawet jeśli się nie wygra Konkursu!

Mam nadzieję, że będzie to piękne spotkanie z muzykami, z nową generacją, ze skrzypkami z całego świata. 

Przybywajcie na Konkurs, bo jest to szansa, w pewnym sensie – życiowa. Zapraszamy!".