Koncert Inauguracyjny – transmisja: 7.10. 19:00
Zdjęcie - veriko-633aa3df075fa6.04234121.png
Data publikacji / 2022-10-03

Veriko Tchumburidze © Dünya Aslan Photography

W piątek, 7 października o godz. 19.00, w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy o uznanej akustyce – Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – odbędzie się Inauguracja 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

 


Gwiazdą wieczoru będzie zwyciężczyni poprzedniej edycji Konkursu – Gruzinka, Veriko Tchumburidze, której towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

 

Veriko Tchumburidze – skrzypce
Laureatka I nagrody 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2016 r.

Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyr. Andrzeja Boreyki


Program koncertu: 

V. Polevá – Nova 
A. Dvořák – Koncert skrzypcowy a-moll op. 53
przerwa
M. Karłowicz – Symfonia e-moll "Odrodzenie" op. 7


Muzyczne wsparcie Ukrainy

Podczas Koncertu Inauguracyjnego usłyszymy prapremierowe wykonanie utworu „Nova” ukraińskiej kompozytorki, Victorii Polevej. Utwór, który artystka zadedykowała odwadze swoich rodaków, miał zostać po raz pierwszy zaprezentowany w maju tego roku podczas festiwalu w Ludwigsburgu. Jednak Victoria Polevá wycofała zgodę na prawykonanie z powodu obecności rosyjskich utworów w programie koncertu. Prapremiera kompozycji „Nova” została przesunięta na październikową inaugurację 16. MKS im. H. Wieniawskiego.

Victoria Polevá urodziła się w 1962 roku w Kijowie. Należy do najciekawszych osobowości współczesnej muzyki ukraińskiej. Jej styl został określony przez krytyków jako „sakralny minimalizm” i porównany do twórczości Arvo Pärta, Giji Kanczelego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Polevá komponuje utwory rozmaitych gatunków, często sięgając po teksty religijne. Kompozycje zamawiali u niej między innymi Gidon Kremer i Kronos Quartet.

____________________________

Bilety są jeszcze w sprzedaży, zarówno online, na portalu bilety24, jak i w kasie Auli UAM przy ul. Wieniawskiego 1. Od środy 5 października w ofercie kasy biletowej pojawią się wejściówki w cenie 50 PLN. 

Dzięki współczesnej technologii melomani będą mogli śledzić zmagania najlepszych na świecie skrzypków w każdym zakątku globu. Transmisje YouTube, a także nasze media społecznościowe Wieniawski Society będą na bieżąco relacjonować przebieg Konkursu. 

Orkiestra Filharmonii Narodowej, fot. © Grzesiek Mart
Orkiestra Filharmonii Narodowej, fot. © Grzesiek Mart
Andrzej Boreyko © fot. Michał Zagórny
Andrzej Boreyko © fot. Michał Zagórny
Veriko Tchumburidze © Dünya Aslan Photography
Veriko Tchumburidze © Dünya Aslan Photography